ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı;

En çok tercih edilen ve en etkin yönetim sistemlerinin başında gelmektedir. Üretim veya hizmet sektörü ayırt etmeksizin tüm kuruluşların edinebileceği ISO 9001 yönetim sisteminin amacı; proseslerin başlangıcından, teslimat ve sonrası faaliyetleri de içine alan tüm süreçleri kontrol altında tutmaktır. ISO 9001 standardı; müşterilerin tutarlı, kaliteli ürün ve hizmet alması ile birçok iş avantajı sağlayan yönetim sistemidir.

Kalite, müşteri memnuniyeti ve sürekli iyileştirme konusundaki kararlılıklarını göstermek isteyen profesyonel kuruluşlar, ISO 9001: 2015 kalite yönetim standardından başka bir yere bakmamalıdır. Uluslararası üne sahip standartlar seti 200'den fazla ülkede uygulanmaktadır ve bu nedenle, tüm kültürleri, dilleri ve insanları, nesnel kaliteyi yönetmek ve yönetmek için ortak bir kurallar kümesi altında birleştiren ortak bir dildir.

Bir KYS uygulamak, kuruluşunuzun süreçlerini ve operasyonlarını sistematik olarak iyileştirmesine olanak sağlayacaktır. Sürekli iyileştirme aynı zamanda standardın bir özelliğidir. Zaman içinde kuruluşunuz daha verimli bir şekilde büyüyecek ve kalite yönetim sistemini günlük operasyonel akışınıza uygulamaya devam ettikçe daha kaliteli hizmetler, ürünler ve teslimatlar ortaya çıkacaktır. Çoğu durumda, ISO 9001'i uygulayan işletmeler, operasyonları daha az israf olurken ve çalışanları üretkenlik kazandıkça kısa sürede ölçülebilir maliyet tasarrufu elde eder.

Kaliteyi taahhüt eden şirketler, kendilerini doğal olarak rekabetten ayırmaktadır. Bir numaralı hedefiniz kalite olduğunda, müşteri memnuniyeti yepyeni bir anlam düzeyindedir. Müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak için çabalayarak, yıllık bütçelerini ve harcamalarını tahmin etme konusunda markanıza sadık olan ve sizi iş ortaklarına yönlendirmek için hızlı olan memnun müşterilere elde edeceksiniz.

ISO 9001, türünün en kanıtlanmış kalite yönetim çerçevesidir ve başarılı bir şekilde uygulanması, personel verimliliği, kalitesi veya hizmetleri veya ürünlerinde kazançlar ve maliyetli atıklarda önemli bir düşüş sağlayacaktır.

Kuşkusuz, ISO sertifikalarını almaya neredeyse sınırsız sebepler vardır. Bununla birlikte, sertifikalı statünüzden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, ISO 9001 uygulamasında uzmanlaşmış bir danışmana katılmanın faydalarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Avantajlar aşağıdakileri içerir:

ISO 9001 Faydaları Nelerdir?

  • Günlük iş operasyonlarını verimlilikle yürütmek
  • Daha kaliteli hizmet ve ürünler sunarak müşterilerinizi memnun etmek
  • Kaliteyi temsil eden bir ün oluşturarak pazarınızda rekabet avantajı elde etmek
  • Özel tasarlanmış bir KYS izleyerek süreçlerinizi iyileştirmek ve sürekli verimlilik kazancı elde etmek
  • Arızalı ürünler ve iadelerle ilgili maliyetleri düşürmek
  • Marka hakkını ve pazar payını arttırmak
  • Tüm operasyonel komuta zinciri boyunca dahili süreçleri ve iletişimi optimize etmek
  • Zaman alan müşteri denetimlerine olan ihtiyacı azaltmak
  • Kuruluşunuz ve mevcut müşteri tabanınız arasındaki güveni güçlendirmek
  • Tüm yönetim düzeyleri arasında hesap verebilirlik standartlarını yükseltmek