DUYURULAR

BİRİM DOĞRULAMA ( MODÜL G )

Ürünün hem tasarımı hem üretimi ile ilgili modüldür. Birim doğrulaması olarak da bilinir. Her bir asansöre verilen tekil bir belgedir.

Modül B + E ve Modül B+D belgesi olan firmalar asansöründe risk analizi gerektirecek bir durum olduğunda Modül G belgesi alarak risk analizi işlemini tamamlar.

Her asansör firması Modül G Belgesi alabilir. Bakım yapan firmalar Hizmet Yeterlilik Belgesi alabilmek için Modül G üzerinden belgelendirme yapabilir. Asansör firmaları montaj yaptıklarında tescillerini (ruhsatlarını) almak için Modül G belgesini kullanabilirler. Modül G belgesi ile tescil (ruhsat) almakta hiçbir sıkıntı yoktur. 

Modül G Belgesi, bakım firmalarının TSE/HYB alabilmesi için düşük maliyet sağlar.  Modül B+E Belgesi’ne sahip firmalar karşılaştıkları risk analizi durumlarında (alçak tavan, yetersiz kuyu dibi, yetersiz kuyu üstü hacmi vb.) Modül G ile yeşil etiket ve tescillerini alabilirler. Modül B+E kullanan firmalar, belirttikleri malzemelerin dışına çıkmak zorunda kaldıklarında veya sahip olduğu tiplerden farklı bir asansör yaptıklarında Modül G Belgesi ile tescillerini yapabilirler.

Modül G Belgesi için alabilmek için izlenecek yol aşağıdaki gibidir,

 • Başvuru Formu
 • GCNTR tarafından verilen teklif ve sözleşmeye ait onay
 • Resmi evrakların incelenmesi
  1. Ticari Sicil Gazetes
  2. İmza Sirküleri
  3. Vergi Levhası
  4. Faaliyet Belgesi
  5. Teknik dosya incelenmesi
  6. Denetim planlanması
 • Ürün kontrolü (asansör)

Teknik Dosya kontrolü;

 • Hesaplamalar
 • Çizimler
 • Sertifikalar

Bütün evraklar firma yetkilileri tarafından kaşe ve imza ile beyan edilecektir.

Ayrıca yapılan kontroller sonucunda bulunan tüm eksiklikler giderilip risk analizi kapsamında alınacak önlemler uygulanmalıdır.

©2021 - GCNTR ULUSLARARASI BELGELENDİRME GÖZETİM EĞİTİM VE DIŞ TIC. LTD. ŞTİ. Tüm Hakları Saklıdır. İşte Kobi Hazır Web Sitesi